Obložky
Jedním z nejzdobnějších prvků roubených staveb byly prkenné obložky okenních otvorů, fošnové parapety a vyřezávaná podparapetní prkna. Snad nejvíce z celého domu odrážely dobovou módu a slohy.
Dosud se tedy můžeme v Krkonoších setkat s pestrou galerií barokně a rokokově vyřezávaných, klasicistně prostých, snad neorenesančně dekorativních, secesních i tradicionalistických a pseudolidových obložení z 20. a 30. let 20. století.
Ať již byly obložky stroze pravoúhlé či bohatě vyřezávané, vždy byly zároveň profilované napodobující štukové či nábytkové vzory. Plochá, jen po obvodu vyřezávaná, prkna obložek jsou až úpadkovou záležitostí 20. století. Okna ve zděné stěně ovšem dřevěné obložky nikdy nemívala. Jim příslušely kamenné či omítkové šambrány. Dřevěné obložky oken jsou nezbytné jak na roubených stěnách (s výjimkou poctivého trámového rámce v minimalistické roubence), tak na jakýchkoli jiných opatřených dřevěným obkladem. Okna ve zděné stěně nemusejí mít za každou cenu plastické rámování, případně stačí jen pasparta z omítky odlišné struktury, zpravidla v drsné fasádě hladká pasparta.
Obložka rámuje okno vždy ze všech čtyř stran, případně je dole nahrazena opticky výrazným parapetem, který již nemusí být doplněn obložkou. Pouhý plechový parapet tuto estetickou funkci neplní a měl by být podložen obložkou.
Dřevěná stěna nese dřevěnou paspartu okna, zděná zásadně omítkovou nebo kamennou.
Vhodnější jsou dřevěné obložky s rovným obrysem, ale na průřezu profilované.
Jisté paralely bychom nalezli na originálech zejména z dvacátých a třicátých let 20. století, kde byly součástí takzvaného tradicionalistického stylu. Ty ovšem respektujme a chraňme jako jasně časově a stylově ohraničenou, a tudíž uzavřenou záležitost. Výjimkou z předchozího pravidla jsou po obvodu vyřezávaná podparapetní prkna vyskytující se zejména v západních Krkonoších a Jizerských horách, případně nadokenní barokizující či klasicizující římsy, které jsou však k paspartě jakoby přidány. Ty ale chráníme a v žádném případě neodstraňujeme. S instalací jejich replik na novostavby buďme však velmi opatrní a přistupujme k nim jen v těch konkrétních lokalitách, kde se na dochované tradiční architektuře vyskytují v hojnější míře a jsou pro dané místo charakteristické.